Znajdź nas na Facebooku!
Placówka patronacka, partner merytoryczny

ADAPTACJA DZIECI W NIEPUBLICZNYM PRZEDSZKOLU CHMURKOWE OPOWIEŚCI W TRZEBINI

rok szkolny 2021/2022


Adaptacja odbędzie się w dniach 26, 27, 30, 31 sierpnia 2021 r. między godziną 9.00 a 12.00. Rodzic może przyprowadzić dziecko o godzinie 9.00, 9.30, 10.00, 10.30 lub 11.00. Pierwszego dnia dziecko pozostaje w przedszkolu ok. 1 godzinę. W kolejnych dniach można wydłużać ten czas do 3 godzin. Od 01 września dziecko może przebywać w przedszkolu na zadeklarowaną liczbę godzin. Rodzic przyprowadzając dziecko do przedszkola zobowiązany  jest do przestrzegania poniższych procedur. 


PROCEDURY NA CZAS ADAPTACJI


 1. Dziecko może być przyprowadzone tylko przez jednego rodzica.
 2. Do placówki można przyprowadzić na adaptację tylko dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną (katar, kaszel, duszności, gorączka pow.37*C, inne nietypowe objawy mogące świadczyć o chorobie).
 3. Dziecko przyprowadzane i odbierane jest przez osobę zdrową, która nie przebywa na kwarantannie ani w warunkach izolacji domowej.
 4. Nie może brać udziału w adaptacji dziecko, jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
 5. Rodzice mogą przebywać z dzieckiem tylko na terenie szatni z zachowaniem zasady 1 rodzic z dzieckiem przy czym rygorystycznie należy przestrzegać wszelkich środków ostrożności – osłona ust i nosa i obowiązkowa dezynfekcja rąk.
 6. Rodzic może przebywać w szatni tylko do momentu odebrania dziecka przez pracownika przedszkola. Następnie opuszcza budynek przedszkola.
 7. W uzasadnionym przypadku, za zgodą dyrektora przedszkola, rodzic może pozostać w wyznaczonym miejscu przedszkola przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności – osłona ust i nosa i obowiązkowa dezynfekcja rąk.
 8. Rodzice zachowują w odniesieniu do pracowników przedszkola, innych rodziców i dzieci dystans społeczny wynoszący minimum 1,5 metry.
 9. Dziecko nie może zabierać do przedszkola zabawek i niepotrzebnych przedmiotów oraz żadnego jedzenia i picia.
 10. Rodzic zapewnia dziecku obuwie zamienne oraz komplet ubranek na zmianę (ew. pieluchy jednorazowe i chusteczki nawilżane). Rzeczy pozostawia w szafce dziecka w szatni, w reklamówce foliowej.
 11. Podczas pierwszych dni adaptacji (26 i 27 sierpnia) przedszkole nie zapewnia posiłku, jedynie wodę do picia. W dniach 30 i 31 sierpnia zostanie podane II śniadanie o godz.10.30.
 12. Rodzic zapoznaje się z Procedurami bezpieczeństwa na czas pandemii COVID-19 obowiązującymi w przedszkolu (Procedury do pobrania). Podpisuje oświadczenia stanowiące załączniki nr 1, 2, 3 do Procedur (str.9, 10, 11). Podpisane oświadczenia przynosi na dni adaptacyjne.

Rady na dobry początek:

 • Porozmawiaj z dzieckiem w domu o wizycie w przedszkolu. Ustalcie sposób pożegnania, który będziecie powtarzać codziennie np. „Buziak, przytulas i pa!”. Rutyna to podstawa.
 • Nie mów do dziecka „Nie bój się” – te słowa uświadamiają dziecku, że jest coś czego należy się bać. Powiedz: „Będzie fajnie! Baw się dobrze! Miłego dnia!”
 • Mów do dziecka prawdę. Nie obiecuj czegoś czego nie możesz spełnić. To podważy zaufanie dziecka do Ciebie. Nie obiecuj dziecku nagród, zabawek za pobyt w przedszkolu.
 • Postaraj się, by pożegnanie z dzieckiem w szatni trwało jak najkrócej. Najlepszy pożegnania to krótkie pożegnanie. Zachowaj spokój, pożegnaj się i przekaż dziecko nauczycielowi.
 • Ważne, by dziecko weszło do sali na własnych nogach, a nie na rękach rodzica. Moment „wyrywania dziecka” z objęć mamy nie jest dla nikogo przyjemny.
 • Smutek i niepokój dzieci są naturalne. Każde dziecko ma też prawo do strachu. Nie unikniemy tych emocji.
 • Pamiętaj, że nauczyciel jest Twoim i dziecka sprzymierzeńcem w procesie adaptacji dziecka.
 • Pożegnanie z dzieckiem – Jak pomóc sobie i dziecku? w formie grafiki do wydruku.

Będzie dobrze! Razem damy radę!